Jak pakować ekologicznie?
Dążenie do bycia eko nie jest już trendem, ale koniecznością, wynikającą z rosnącej świadomości dotyczącej naszego wpływu na środowisko naturalne. Wymaga tego zarówno rynek jak i konsumenci, dla których ekologiczne opakowania pełnią niezwykle istotną rolę w całym procesie zakupowym. Opakowania jakich używamy do wysyłki naszych produktów, to nie tylko produkt wyłącznie transportowy, na który klient nie zwróci uwagi. Wręcz przeciwnie. To właśnie ten pierwszy fizyczny kontakt klienta ze sklepem, pełni kluczową rolę w procesie zakupowym. Opakowanie wysyłkowe powinno być jej spójnym elementem.
1. Zrezygnuj z plastiku
Postaw na opakowania ekologiczne. Wybierz opakowania z tektury lub papieru. To one są kluczem do ekologicznego pakowania. Do wysyłki odzieży doskonale sprawdzą się koperty papierowe, książki najlepiej zapakować w koperty z tektury falistej lub litej. A jeżeli chcesz wzmocnić wrażenia związane z user experience, wybierz pudełka fasonowe.
2. Dopasuj opakowanie do produktu
Wybierając opakowanie wysyłkowe zadbaj o to, aby było ono jak najlepiej dopasowane do pakowanego produktu. Wybierz pudełka kartonowe, najlepiej z automatycznym dnem, chroniącym przed kradzieżą, jeżeli wysyłasz elektronikę lub delikatne przedmioty. Jeżeli jest to konieczne, użyj ekologicznych wypełniaczy. Natomiast byt duże opakowanie, w którym produkt może się swobodnie przemieszczać, może spowodować jego uszkodzenie.
3. Nie używaj taśmy
Wybierając opakowania postaw na te, z klejem samoprzylepnym. Łącznie różnych materiałów, w tym przypadku kartonu oraz plastikowej taśmy utrudnia proces recyklingu. To również eliminacja dodatkowych odpadów oraz zmniejszenie kosztów. Opakowania z klejem to także szybszy i wygodniejszy proces przygotowywania kartonu do użycia oraz pakowania przesyłki.
4. Wybierz opakowania wielokrotnego użytku
Zwroty są nieodłączną częścią zakupów on-line. Wybierając opakowanie, które klient może wykorzystać ponownie, na przykład do dokonania zwrotu, działamy na korzyść środowiska oraz klientów. Możliwość ponownego wykorzystania opakowania ułatwia proces zwrotu. Jednocześnie ponowne wykorzystanie tego samego opakowania nie generuje nowych odpadów, co z kolei przekłada się na mniejsze obciążenie środowiska naturalnego.