Jak powstają opakowania tekturowe?
Opakowania stanowią bardzo ważny element zakupów on-line. W branży e-commerce, opakowanie pełni wiele funkcji, które mogą rzutować na ocenę sklepu przez klienta końcowego. Jednak czy otwierając paczkę z wymarzoną sukienką, nową grą czy akcesoriami dla naszego pupila, zastanawiamy się jak powstało pudełko, które trzymamy w rękach? Zapewne nie. Dlatego w dużym uproszczeniu, postaramy się opowiedzieć o drodze, jaką pudełko przechodzi, zanim trafi do odbiorcy.
Na początek – tektura
Podstawą każdego opakowania jest tektura. To z niej w kolejnych etapach produkcji wytwarzane są kartony, które trafiają w nasze ręce, np. podczas zakupów on-line.
Jak powstaje tektura?
Jej podstawą jest papier. Do produkcji tektury wykorzystuje się zarówno papier pochodzący z makulatury, jak również papier z domieszką włókien pierwotnych. Dostarczany w rolkach papier transportowany jest na maszynę zwaną tekturnicą, gdzie rozpoczyna się proces produkcji tektury. Tekturnica, maszyna wytwarzająca tekturę, zamienia papier w pofalowaną warstwę wewnętrzną, a następnie przy pomocy specjalnego kleju łączy falę z warstwami zewnętrznymi. Tak przygotowana tektura jest następnie cięta w odpowiednie formaty. Wielkość formatów zależy od wielkości docelowego opakowania.
Produkcja pudełek
Arkusze tektury stanowią bazę każdego pudełka. To z nich, w kolejnych krokach wycinane są odpowiednie opakowania. Maszyny sztancujące, z użyciem odpowiednich wykrojników wycinają docelowe opakowania. Jeżeli na pudełku ma pojawić się nadruk, to jest on nakładany jeszcze przed wycięciem. Nadruk może być wykonany zarówno tradycyjnymi metodami, przy wykorzystaniu specjalnych klisz drukarskich jak również w technologii druku cyfrowego.
Maszyny sztancujące, poza tym, że wycinają odpowiedni kształt z arkusza, dodają również bigowania, czyli specjalne zagięcia, umożliwiające złożenie opakowania w odpowiedni kształt. Usuwają również nadmiar materiału. Na tym etapie kolejne kroki zależne są od docelowej konstrukcji produktu. To od niej zależy jakiego rodzaju wykrojnik zostanie wykorzystany oraz czy opakowanie musi przejść przez kolejną maszynę – sklejarkę. To na niej opakowania, np. z automatycznym dnem, są odpowiednio składane i sklejane, tak aby ułatwić ich przygotowanie do użycia przez klienta.
Ostatnim etapem produkcji jest magazynowanie gotowych produktów oraz transport do klientów.
Produkcja opakowania, nie rozpoczyna się jednak od produkcji tektury czy nawet papieru. Zanim rozpocznie się produkcja na maszynach kluczową rolę odgrywają działy zajmujące się projektowaniem opakowań oraz ich jakością.
Działy projektujące opakowania, na podstawie wytycznych klientów lub wymagań rynku tworzą koncepcje opakowań. Poza konstrukcją i docelowymi wymiarami, biorą pod uwagę również estetykę, funkcjonalność czy optymalizacje. Na tym etapie niezwykle ważne jest również określenie parametrów jakościowych opakowania. To od nich zależy ilu warstwowe będzie pudełko, jaki papier zostanie wykorzystany do produkcji tektury oraz jaki rodzaj fali będzie odpowiedni.
Droga, jaką tekturowy karton przechodzi zanim trafi w ręce odbiorcy jest długa, a w cały proces zaangażowanych jest wiele osób.
Opakowania tekturowe stanowią nieodzowny element przechowywania i logistyki. Mają bardzo szerokie zastosowanie - znajdziemy je w sklepach spożywczych, drogeriach, marketach budowlanych, czy sklepach zoologicznych. Są również nieodłączną częścią zakupów on-line.
Ich ogromnym atutem jest możliwość ich recyklingu. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, wybór tekturowych opakowań to krok w stronę zrównoważonego rozwoju. Warto więc inwestować w rozwiązania, które nie tylko spełniają nasze potrzeby, ale także dbają o przyszłość naszej planety.